Vážení zákazníci, dovoľte, aby sme Vás informovali o vianočnej a novoročnej prevádzke e-shopu. Viac informácií nájdete TU >>>
Pri výbere skleníka alebo pareniska zohráva úlohu viacero aspektov, ktoré musíme brať pred ich kúpou do úvahy. Patrí tu najmä rozhodnutie napríklad o potrebnom rozmere, materiáli konštrukcie i výplne a zastrešení. V článku Vám predstavíme ich výhody a nevýhody.
Prvým krokom je rozhodnutie o tom, aký veľký priestor budete potrebovať. Pokiaľ uvažujete o menšom priestore, do ktorého umiestnite pár okrasných rastliniek, bylinky či zeleninu menšieho vzrastu, odporúčame určite kvalitné parenisko. Parenisko je vhodné aj pre záhradníkov - začiatočníkov. Vzhľadom na estetickú úpravu je vhodné aj do okrasných záhrad. Poskytne Vám všetky funkcie ako skleník a navyše s menšími nákladmi. Jeho nevýhodou oproti skleníku sú ale oveľa menšie rozmery.
Pokiaľ ste naopak už skúseným a nadšeným záhradníkom a potrebujete väčší priestor, odporúčame investovať do pevnéhoskleníka, ktorý umožňuje vypestovať poriadnu zásobu zeleniny a ovocia pre celú rodinu i rastliny vyššieho vzrastu.
Náš tip: Aby ste mali dostatočnú zásobu zeleniny a ovocia napríklad pre štvorčlennú rodinu, odporúčame zakúpiť skleník s veľkosťou minimálne cca 8 m2. Na výšku by mal mať skleník potom aspoň cca 2 metre, aby ste sa v jeho priestore nemuseli hrbiť.
Aby Vám skleník či parenisko vydržali čo najdlhšie, je vhodné myslieť aj na materiál ich konštrukcie.
Medzi najrozšírenejší typ konštrukcie patria hliníkové profily, ktoré sú vhodné pre väčšinu záhrad. Sú ľahké, ale zároveň veľmi pevné a znesú teda aj vyššie zaťaženie. Ďalším typom je konštrukcia z pozinkovanej ocele, ktorá je veľmi robustná a pevná, vďaka čomu znesie aj zaťaženie vetrom a snehom. Voliť môžete aj konštrukciu plastovú, ktorá je ľahká, ale pevná.
Pre dobrú priepustnosť svetla sa potom u skleníkov a parenísk využívajú aj materiály ako sklo či dutinkový polykarbonát, ktoré zaisťujú vysokú priepustnosť a chránia rastliny proti UV žiareniu.
Sklo patrilo vždy medzi hojne využívané materiály. Jeho najväčšou výhodou je veľmi vysoká priepustnosť svetla (cca 92%). Veľakrát sa ale stávalo, že sklenené okná poškodili prvé krúpy. Sklenené výplne sú totiž viac náchylnejšie na prasknutie či rozbitie. Disponujú tiež zlou izolačnou vlastnosťou. Aj z týchto dôvodov sa od sklenených výplní postupne upúšťa.
Voľbou posledného desaťročia je teda skôr dutinkový polykarbonát. Jeho najväčšou výhodou je naopak jeho praktická nerozbitnosť. Disponuje tiež veľmi dobrou svetelnou priepustnosťou (cca 80%) s UV filtrom, vďaka čomu nežltne ani nekrehne. Skleníky a parenisko z polykarbonátu udržujú navyše raz toľko tepla, čo skleníky sklenené a pri zatiahnutej oblohe sa tiež rýchlejšie zahrejú. Najvhodnejšie je vyberať polykarbonát s hrúbkou cca 4-10 mm.
Náš tip: Pokiaľ už teda uvažujete o sklenenej výplni, odporúčame voliť radšej špeciálne liate sklo s hrúbkou 4 mm, ktoré vplyvom lomu svetla chráni rastliny proti UV žiareniu a nemusíte ho ďalej tieniť ani farbiť.
Na umiestnenie pareniska alebo skleníka voľte na záhrade najmä miesto, ktoré je nielen čo najväčšiu časť dňa vystavené slnku, ale zároveň je dobre chránené pred nárazovými vetrami. Väčšina dnešných skleníkov ustojí vietor okolo 75 km/h. Najlepším miestom je tak pri stene domu s južnou orientáciou. Výhodou tohto umiestnenia je aj jeho blízkosť pri otváraní či zatváraní okien skleníka. Nemusíte tak kvôli tomu behať cez pol záhrady.
Náš tip: Pokiaľ nechcete tráviť čas v horúcich či chladných dňoch otváraním a zatváraním okien môžete si ku skleníku dokúpiť aj automatický otvárač strešného okna, vďaka ktorému ušetríte čas, pretože sa okno bude otvárať samo podľa teploty vo vnútri.
Tip na záver: Pri výbere vhodného skleníka či pareniska si dajte pozor najmä na starostlivé premyslenie ich rozmeru, či je zaistené ľahké otváranie okien aj dobrá fixácia po otvorení. Dôležitým aspektom je tiež možnosť kotvenia k zemi a riešenie fixácie. pozor si dajte aj na podmienky, za akých je už nutné mať pre skleník stavebné povolenie.
Nakupovanie