/Novinky a inšpirácie/Užitočné rady/7 tipov: Ako baliť zásielky ekologicky a lacno?

7 tipov: Ako baliť zásielky ekologicky a lacno?

12. 10. 2023

V dnešnej dobe sa stále viac ľudí zameriava na ochranu životného prostredia a udržateľnosť. Ekologické balenie výrobkov je skvelou príležitosťou, ako nielen zákazníka uistiť, že Vám záleží na životnom prostredí, ale aj ako znížiť mieru odpadu a navyše aj zvýšiť efektivitu a nákladovú úspornosť balenia Vašich produktov. V článku Vám prinášame 7 tipov, ako dosiahnuť ekologické a cenovo dostupné balenie zásielok.

1. Optimalizujte veľkosť obalu

Kľúčom k ekologickému a zároveň cenovo dostupnému baleniu zásielok je v prvom rade minimalizácia použitých materiálov. Pri balení svojich výrobkov sa preto vyhnite príliš veľkým obalom, ktoré nielen zväčšia objem zásielky, ale zvýšia aj náklady na prepravu. Pri výbere obalu vždy zvážte veľkosť tovaru a obal zodpovedajúci týmto rozmerom. Voľte presné a múdre kartónové krabice na mieru baleného tovaru. Správna veľkosť krabice s čo najmenším voľným priestorom zaistí nielen, že Váš balíček bude vážiť menej, ale ušetríte aj náklady na prepravu.

2. Pri balení využite recyklovateľné materiály

Udržateľné obaly by mali byť recyklovateľné alebo vyrobené z biologicky rozložiteľných materiálov a zanechávať minimálnu uhlíkovú stopu. Rovnako recyklovateľnými by mali byť aj fixačný, výplňový materiál a lepiaca páska. Vyhnite sa preto, pokiaľ Vám to špecifiká Vašich produktov dovolia, používanie plastov.

Pokiaľ ide o udržateľný obal sú papierové krabice tou správnou voľbou. A to nielen z hľadiska ich dostupnosti, univerzálnosti a ceny, ale najmä minimálneho dopadu na životné prostredie.
Kartónové krabice vyrobené z vlnitej lepenky sú úplne biologicky rozložiteľné bez akéhokoľvek negatívneho vplyvu na životné prostredie. Vlnitá lepenka je tvárna, ľahká a pritom pevná. Navyše ju môžete recyklovať až 9x!






















































































3. Ekologické výplne – kraftový papier aj staré noviny!

Na výplne Vašich balíkov môžete použiť napríklad kraftový papier, kartónovú striž, krčený papier alebo na balenie menej citlivého tovaru napríklad aj akčné letáky a staré noviny.

Na zabalenie krehkých predmetov ako je napr. keramika, sklenené predmety a rámy alebo vyplnenie priestoru s dobrým tlmiacim účinkom odporúčame využiť šetrný vypchávkový materiál z kraftového papiera.












































Náš tip: Stroje na výrobu ekologickej náplne do balíkov

Vďaka prenosným výrobníkom a odvíjačom ekologicky šetrného vypchávkového materiálu, ktorý tvorí vysoko kvalitnú alternatívu k bublinkovej fólii, si sami vyrobíte len toľko materiálu, koľko práve potrebujete na zabalenie konkrétneho krehkého tovaru. Vytvorenú výplň následne jednoducho odrežte na požadovanú dĺžku, aby ste čo najlepšie ušetrili materiál.
Kraftový papier je vyrobený z dlhých vlákien ihličnanov, ktoré majú vysoký stupeň pružnosti a môžu byť recyklované, biologicky odbúrané a chrániť životné prostredie.














4. Recyklujte to, čo zostalo

Zvýšené používanie obalových materiálov znamená aj zvýšené množstvo odpadu. Recyklujte do svojich balíkov preto aj to, čo zostalo. Nevyhadzujte obaly, znížte svoje výdavky a používajte tieto obalové materiály opakovane. Znovu použiť môžete napríklad penový polyetylén, papierové výplne aj bublinkové fólie.

Napríklad aj z narezaných krabíc od svojich dodávateľov môžete použiť presne toľko materiálu koľko potrebujete. Vďaka moderným strojom na balenie a výrobu výplne si ľahko zo starých krabíc vytvoríte kvalitný výplňový materiál. Na to Vám skvele poslúži napríklad perforátor kartónu alebo skartovač na kartón.














5. Edukácia zamestnancov a zákazníkov

Edukácia zamestnancov a zákazníkov o ekologickom prístupe vo Vašej firme k baleniu zásielok tvorí neoddeliteľnú súčasť procesu. Zaistite preto pravidelné školenie zamestnancov o správnych postupoch balenia zásielok a význame udržateľnosti. Podnikajte aj vzdelávacie kroky smerom k zákazníkom. V rámci toho môžete napríklad do balíčkov vkladať súpravu tipov, ako môžu Vaši zákazníci obaly opätovne použiť alebo ako ich majú správne recyklovať.

6. Digitálna dokumentácia

Prechod k digitálnej dokumentácii a elektronickým účtom je nielen ekologickým krokom, ale môžete tiež výrazne ušetriť náklady spojené s tlačou či poštovné. Elektronické účty je možné jednoducho odoslať e-mailom alebo sprístupniť online, čo zlepšuje efektivitu procesu a uľahčuje správu účtovníctva.

7. Zjednodušený proces vrátenia tovaru

Pokiaľ nastane situácia, že sa zákazník rozhodne tovar vrátiť, majte v zálohe aj zjednodušený proces vrátenia tovaru. Nielen, že tým znížite logistické ťažkosti, ale zároveň minimalizujete nadbytočné obaly. Stále viac spoločností prikladá do zásielky už rovno aj obal na vrátenie tovaru, spätný poštový štítok na jednoduchšie vybavenie prípadného vrátenia.

Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2024 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys