/Novinky a inšpirácie/Inšpirácia/7 tipov: Ako si zariadiť domácu dielňu [jednoducho a chytro]

7 tipov: Ako si zariadiť domácu dielňu [jednoducho a chytro]

15. 10. 2021

Patríte medzi domácich majstrov a už Vás nebaví hľadať náradie rôzne v krabiciach, kedykoľvek ho práve potrebujete? Alebo len cítite, že už nastal konečne čas vytvoriť si miesto len pre seba, kde môžete popustiť uzdu svojej kreativite?

Usporiadanie domácej dielne i jej zariaďovanie môže byť náročné nielen organizačne, časovo ale aj finančne. Prinášame Vám preto 7 tipov: Ako si zariadiť domácu dielňu ľahko, chytro a bez zbytočných nákladov a aký nábytok do dielne by Vám určite nemal chýbať.

1. Začnite zmeraním priestoru

V prvom kroku starostlivo dopredu zvážte a premerajte priestor, ktorý máte k dispozícii a ktorý chcete vybaviť. Či už sa jedná o garáž, miestnosť v dome či pivnica. Vhodné je tiež dopredu si ujasniť k akému účelu bude Vaša domáca dielňa slúžiť a koľko financií môžete na jej vybavenie a usporiadanie zo svojho rozpočtu použiť. Dôležité je tiež jej odhlučnenie, prívod elektriny, vody, čerstvého vzduchu i pevná podlaha.

2. Pevný stôl (ponk) je základ

Dielňa bez kvalitného dielenského stola (ponku) je ako stolár bez dreva. Vhodné je preto voliť pracovný stôl do dielne s odolnou doskou a dostatočne veľkým pracovným priestorom. Môžete samozrejme využiť aj starý stôl zo stodoly, avšak o jeho stabilite a výdrži by sme mohli smelo diskutovať. Do kvality sa určite oplatí investovať. Zaručí Vám výdrž aj pri veľkom namáhaní ešte mnoho rokov.

Akú pracovnú dosku však zvoliť?

Pracovná doska dielenského stola by mala byť aspoň 3 cm hrubá s nosnosťou okolo 500 kg. Ideálnym materiálom je napríklad kov, buková škárovka alebo tvrdý masív s vodeodolnou úpravou. Pre domáce dielne sú ideálnym riešením najmä takzvané HOBBY stoly, ktoré sú nielen cenovo dostupné, ale vrátane odolnej pracovnej dosky poskytujú aj dostatok zásuviek pre drobné súčiastky ihneď po ruke.
















































































Náš tip: Ak zariaďujete domácu dielňu v garáži skvelým riešením pre Vás bude skladací dielenský stôl. Pri potrebe nastavenia rôznej výšky Vám budú zase nápomocné výškovo nastaviteľné stoly. Za ktoré si však trošku priplatíte.

3. Úložný priestor a umiestnenie náradia

Pri voľbe úložného priestoru všeobecne platí, že najviac využívané náradie by ste mali mať čo najbližšie k Vášmu pracovnému stolu. Využiť môžete prístavné skrinky dielenské montážne vozíky, ktoré si navyše môžete počas práce rôzne presúvať. Nad stolom pre uchytenie drobného náradia potom oceníte napríklad magnetické lišty či pre väčšie náradie perforované steny. Náradie budete mať nielen na očiach, ale využijete aj priestor na stene.

Náradie, ktoré často nepoužívate či nebezpečné kvapaliny môžete umiestniť do uzamykateľných policových skríňKovové regály s vysokou nosnosťou Vám naopak budú nápomocné pre ťažké náradie. Regály môžete tiež doplniť o priehľadné boxy, ktoré Vám zaistia nielen prehľadnosť Vášho náradia, ale aj jeho čistotu.




































































Náš tip: Využiť môžete napríklad aj kombináciu perforovanej steny so skrinkami v podobe závesnej skrinky. Vaše náradie tak bude nielen v dosahu, ale aj chránené pred prachom. Pokiaľ máte radi celistvé riešenie, zakúpiť môžete celý rad dielenského nábytku. Do domácej dielne sa skvele hodí cenovo dostupný a kvalitný rad dielenského nábytku HOBBY III i rad EXPERT.

4. Kvalitné svetlo Vám uľahčí prácu

Pri svojej práci, najmä vo večerných hodinách, oceníte aj kvalitné umelé osvetlenie. Tu si však dajte pozor na skreslenie farebnosti i tiene. Najlepším riešením je LED osvetlenie v rozmedzí 4500-5500 Kelvinov (tzv. neutrálna denná biela). Svetelný zdroj v dielni by tiež mal mať vysoký stupeň IP krytia, ktorý chráni svietidlo proti prachu a vode. Stačiť by malo svietidlo s hodnotou IP 44. Čím je hodnota IP nižšia, tým je svietidlo menej odolné.

Náš tip: Pri práci s drobnými detailmi Vám budú skvelými pomocníkmi okrem centrálneho svetla i pracovné lampy, ktoré môžete nielen prenášať podľa potreby, ale vďaka úchytom pripnúť na policu či regál. Užitočnými Vám budú aj nastaviteľné rameno, otočné tienidlo či napríklad lupa.

5. Uprataný priestor – vyššia produktivita

Pri usporiadaní domácej dielne myslite aj na upratovanie svojho budúceho pracoviska. Vďaka čistému a organizovanému priestoru budete mať nielen vyššiu produktivitu, ale aj sa budete lepšie sústrediť a premýšľať. Vysoká prašnosť a neorganizované usporiadanie môže byť mnohokrát aj nebezpečné. Vplyvom prašného prostredia ste náchylnejší k vzniku alergií, a taktiež Vám hrozí aj riziko pádu či pošmyknutia. Prašné prostredie neprospeje ani Vášmu kvalitnému náradiu.

Náš tip: Pomocníkom Vám môže byť napríklad menší kompresor, ručný vysávač či výkonný priemyselný vysávač na suché i mokré vysávanie. Nezabudnite tiež na menšie utierky a handričky, ktorými očistíte svoju pracovnú plochu.

6. Nezabudnite na ochranné pomôcky

Pri práci v dielni nezabúdajte ani na ochranné pomôcky, ktoré Vám poskytnú základnú ochranu pri nehode či rôznych nebezpečných situáciách a predídu tak prípadnému zraneniu. Chýbať by Vám nemalo najmä základné oblečenie pre prácu v dielni ako sú ochranné rukavice, okuliare, montérky a pevná kvalitná obuv, ktorá je skvelá aj čo sa týka ergonómie práce a držania tela. Váš chrbát aj nohy Vám raz veľmi poďakujú. Avšak aj majster tesár sa niekedy utne. Teda kvalitne vybavená lekárnička prípadne jej základná výbava by Vám mala byť vždy po ruke. Je totiž skvelou prvou pomocou. Chýbať by Vám nemal ale napríklad aj menší hasiaci prístroj.

Náš tip: Pre zaistenie pohodlného a zdravotne neškodného sedenia pri stole Vám skvele poslúži aj kvalitná dielenská stolička či taburet. V prípade práce v stoji potom praktická pracovná rohož a podložka.

7. Myslite aj na odpočinok a relax

Pamätajte, Vaša dielňa sa stane miestom, v ktorej budete tráviť veľa času. Myslite teda aj na odpočinok pri rozrobenej práci. Zútulnite si svoju dielňu podľa svojho. V každej domácej dielni by nemal však chýbať aspoň prívod vody. Bohato postačí aj kohútik so studenou vodou. Vďaka nemu si môžete v dielni pripraviť aj dobrú kávu, čaj a dopriať si pri práci zaslúženú prestávku a relax. Vďaka prívodu elektriny si ľahko môžete zapojiť do domácej dielne napríklad aj kvalitné rádio, ktoré vydrží občasný pád, ale bude odolné aj proti prachu. Hudba navyše ovplyvní Vaše tempo, náladu a poslúži ako kulisa.

Záverom: Zariaďovanie domácej dielne je dlhodobý proces. Po čase sami zistíte, aké náradie potrebujete, či je potrebné doplniť úložný priestor a kde v miestnosti, prípadne s čím sa Vám pracuje lepšie a kde a s čím naopak horšie. Prajeme veľa šťastia!

Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 16:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2025 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys