Máte vo svojom firemnom areáli k dispozícii väčšiu záhradu? Alebo ste sa rozhodli skrášliť vo firme už dlho smutne prehliadanú menšiu firemnú terasu? Prinášame Vám 7 tipov, ako zariadiť vonkajšie priestory (ľahko a múdro).
Či už vo svojej firme máte k dispozícii rozľahlú záhradu alebo disponujete iba menšou teraskou, je v oboch prípadoch v prvom kroku dôležité si pri jej zariaďovaní celý proces starostlivo dopredu naplánovať a rozhodnúť, čo do vonkajšieho priestoru bude potrebné umiestniť.
Začnite vytvorením plánu súčasného stavu
Cesta k vybaveniu Vášho vonkajšieho priestoru začína jeho zhodnotením. Do úvahy odporúčame v prvom kroku vziať nielen:
Pre lepšiu vizualizáciu si celý vonkajší priestor odporúčame zakresliť do zjednodušeného plánu a premerať časť priestoru určenú na vonkajšie posedenie metrom.
Analýza vonkajšieho priestoru Vám pomôže nielen zistiť, ako s akým veľkým priestorom môžete manipulovať, ale skvele poslúži aj k ľahkému a efektívnemu rozmiestneniu, výberu záhradného nábytku i vhodných rastlín.
Podoba vonkajšieho priestoru by vždy mala byť prispôsobená nielen konkrétnej spoločnosti, architektonickému typu budovy, ale najmä aj osobnostným rysom Vašich zamestnancov.
Dobré je tak porozmýšľať aj nad tým, ako Vaši zamestnanci v týchto priestoroch budú najčastejšie tráviť svoj voľný čas a k čomu bude záhradka primárne slúžiť.
Majte na pamäti, že každý zamestnanec ocení pri svojej obedovej pauze či prestávke inú formu odreagovania od intenzívnej kontinuálnej práce.
Vonkajší priestor odporúčame rozdeliť do samostatných zón.
Vďaka oddeleným zónam, ktoré budú plniť svoj vybraný účel si vo Vašom vonkajšom priestore tak svoje miesto nájdu nielen zabávajúce sa skupinky kolegov, ale napríklad aj kolega, ktorý sa vo chvíli pauzy radšej stiahne do ústrania či kreatívec, ktorý pre kvapku inšpirácie rád vyhľadá pokoj a čerstvý vzduch v tichej časti Vášho vonkajšieho priestoru.
Jednotlivé časti môžu byť rozdelené napríklad na:
Vhodne zariadený a oddelený vonkajší priestor dokáže nielen dobiť baterky všetkým zamestnancom, ale zároveň bude mať aj pozitívny vplyv na firemnú kultúru.
Pri voľbe záhradného nábytku odporúčame voliť záhradný nábytok a vonkajšie vybavenie z odolného a kvalitného materiálu, pretože bude vystavovaný nielen vetru, dažďu, ale aj pravidelnému UV žiareniu. Mal by tiež zniesť aj vyššie zaťaženie. Do vonkajšieho priestoru nikdy neumiestňujte nábytok na vnútorné použitie.
Medzi odolné materiály záhradného nábytku sa radia napríklad zliatiny kovu (najmä hliník), umelý ratan, plast či tropické drevo (teak a eukalyptus).
Pri výbere materiálu záhradného nábytku myslite preto aj na jeho ľahké a časté prenášanie z miesta na miesto. Záhradný nábytok by mal mať aj nízku hmotnosť.
Vonkajšie priestory vybavte záhradným nábytkom podľa svojich možností aj počtu zamestnancov. Základom je pohodlné sedenie. Pre vonkajšie posedenie ponúknite hosťom a zamestnancom rôzne alternatívy a druhy posedenia.
Pri rozmiestňovaní záhradného nábytku vo vonkajšom priestore si najskôr rozmyslite, kam postavíte ten najširší a najväčší kus nábytku. Budete mať istotu, že sa do priestoru zmestí aj väčšie posedenie. Následne okolo neho môžete rozmiestniť samostatné záhradné stoličky a stolíky.
V jedálenskej časti vonkajšieho priestoru využijete najmä praktické a ľahko umývateľné piknik sety či hotové záhradné zostavy. Väčšie skupinky zamestnancov si tu môžu zjesť nerušene svoj obed, navzájom sa porozprávať alebo prebrať pracovné záležitosti. Využiť ich je možné tiež v rámci teambuildingu realizovanom na čerstvom vzduchu:
Pre pohodlné posedenie pri popoludňajšej káve môžete vo vonkajšom priestore rôzne rozmiestniť aj samostatné vonkajšie záhradné stoličky a kreslá, ktoré si zamestnanci môžu ľahko preniesť na miesto, kde sa pri pauze budú cítiť najviac príjemne:
Na odloženie kávy, desiaty, časopisu či notebooku odporúčame záhradné stoličky doplniť aj o vonkajšie stoly a menšie stolíky:
Pre chvíle relaxácie do odpočinkovej zóny potom skvele zapadnú napríklad aj záhradné ležadlá:
Pokiaľ disponujete väčším vonkajším priestorom, môžete v rámci variability záhradného nábytku umiestniť pri vchode do budovy aj záhradné lavičky:
NÁŠ TIP: Pri výbere záhradného nábytku myslite nielen na dostatok miest na sedenie, ale aj na dostatočne veľké uličky a priestor medzi zónami. Zavedeným pravidlom je, že by záhradný nábytok nemal presiahnuť viac ako dve tretiny celkového vonkajšieho priestoru. Inak by pôsobil preplnene.
Slnko síce často ihneď zdvihne náladu, ale pre väčšie pohodlie je dobré, ak bude vonkajší priestor v niektorých oblastiach chránený navyše strechou, roletou, tieniacou plachtou či markízou. Zamestnanci sa tu budú môcť pred lúčmi aj dažďom ľahko schovať.
Bočné zaťahovacie markízy sú potom efektívnym riešením pri ochrane pred vetrom, prachom či v rámci samostatných porád jednotlivých oddelení:
Pokiaľ máte vo svojej firme fajčiarov, je vhodné myslieť aj na nich. Vytvorte blízko budovy priestor, ktorý bude vybavený vonkajším košom s popolníkom, lavičkou prípadne prístreškom. Priestor by mal byť dostatočne oddelený od ostatných častí tak, aby dym nezasahoval do voľných chvíľ ostatných kolegov.
Jazdia Vaši zamestnanci radi do práce na bicykli? Alebo sa Vám pred predajňou hromadia bicykle prichádzajúcich zákazníkov? Nič nedokáže pokaziť prvý dojem tak rýchlo, ako odstavené bicykle bez ladu a skladu pri hlavnom vchode Vašej budovy. Stojan na bicykle môžete vyberať do steny alebo betónu. Umiestnite ho na vhodne zvolenom mieste a dajte cyklistom jasne najavo, kde majú svoje bicykle zaparkovať.
Pre zvýšenie bezpečnosti odporúčame vo firemnom areáli rozmiestniť aj vonkajšie bezpečnostné kamery s detekciou pohybu, nočným videním a sledovaním na diaľku. Poslúži nielen na ochranu Vášho majetku a osôb, ale aj sledovanie aktivity v konkrétnych oblastiach.
Vhodným riešením v letných dňoch môžu byť aj praktické lapače hmyzu:
Pre zútulnenie Vášho firemného areálu alebo zvelebenie menšej terasy môžete vonkajší priestor doplniť o stojany na kvety, kvetináče, sošky či malé svetielka. Rôzne farebné dekorácie vonkajšie priestory krásne osviežia.
Správne osvetlenie následne nielen podporí atmosféru vonkajšieho priestoru, ale zaistí aj bezpečie po zotmení. V areáli zvážte inštaláciu aj kvalitných vonkajších svetiel alebo solárnych lámp. Solárne lampy môžete počas slnečných dní bez starosti nabiť. Vydržia Vám svietiť celú noc bez potreby elektriny.
NÁŠ TIP: V areáli odporúčame voliť viac typov svietidiel. Menšie svietidlá je vhodné umiestniť k príjazdovej ceste, kde splnia svoj účel a zároveň budú pôsobiť nenápadne. Ku vchodovým dverám môžete naopak umiestniť svietidlá s originálnym dizajnom a spracovaním.
Pri voľbe záhradného nábytku a vonkajšieho vybavenia berte do úvahy aj ľahkú údržbu, ktorá Vám zaberie minimum času. Voľte materiály, ktoré je možné utrieť iba vlhkou handričkou. Ľahko udržiavateľný je napríklad záhradný nábytok plastový, kovový. Najviac času na údržbu zaberie nábytok drevený, ktorý treba pred aj po sezóne natrieť najlepšie teakovým olejom.
Nakupovanie