Vážení zákazníci, dovoľte, aby sme Vás informovali o vianočnej a novoročnej prevádzke e-shopu. Viac informácií nájdete TU >>>

/Novinky a inšpirácie/Inšpirácia/7 tipov: Domáca pracovňa podľa Feng Shui

7 tipov: Domáca pracovňa podľa Feng Shui

4. 3. 2024

Ako si vybaviť domácu pracovňu, aby sa Vám v nej dobre pracovalo, cítili ste sa v nej sústredene, a pritom v nej prúdili aj tie správne pozitívne energie? Pomôcť Vám môže napríklad tradičné čínske umenie Feng Shui. Aké sú jeho princípy? A ako ich využiť pri vybavovaní Vašej domácej pracovne?

Feng Shui

Feng Shui (čiže “feng šuej”) je tradičné čínske umenie, ktoré pomáha nájsť harmóniu medzi Vašou energiou a energiou prúdiacou z jednotlivých predmetov v miestnosti.

Umenie Feng Shui možno tiež teda označovať za umenie estetického usporiadania. Zaoberá sa pôsobením a rozmiestnením jednotlivých kusov nábytku, doplnkov aj miestností v závislosti nielen na 5 základných elementoch, ale aj z hľadiska jednotlivých svetových strán.

1. Poriadok a neustála organizácia priestoru je základ

Základným pravidlom a stavebným kameňom učenia Feng Shui v súvislosti s interiérom je najmä neustály systematický poriadok a organizácia v miestnosti. V správne zorganizovanej domácej pracovni sa nám skrátka zvyšuje naša pracovná efektivita a vďaka tomu, že všetko má svoje špecifické miesto a účel, nás pri práci nič nerozptyľuje. Ešte pred samotným nakupovaním nového nábytku sa teda odporúča zamerať sa na roztriedenie a organizáciu všetkých existujúcich dokumentov a nadbytočných vecí. Pozor si pritom však dávajte na ich dôležitosť a archivačné lehoty.

Náš tipDokumenty môžete pre lepšiu organizáciu umiestniť napríklad do zakladačovorganizérov na papiere či do papierových zložiek. Veci, ktoré viete, že tak často nepoužívate a zbytočne Vám v priestore zaberajú priestor, schovajte do kancelárskych skríň či jednoducho z miestnosti vypracte.




















































































































2. Písací stôl a jeho umiestnenie

Ďalším dôležitým prvkom domácej pracovne je stabilný pracovný stôl. Ten by mal nielen vyjadrovať Váš životný štýl a vkus, ale aj zapadnúť do celkového interiéru miestnosti a byť predovšetkým veľmi odolný. Čo sa týka materiálu stola je podľa učenia Feng Shui najlepšou voľbou najmä kvalitné prírodné drevo.

Stôl by mal mať ďalej tiež ideálne tvar štvorca, avšak vedľa nešliapnete ani nákupom stola hranatého alebo oválneho, aj keď ten skôr odporúčame do rokovacích miestností pre viac ľudí. Nevhodnými sú naopak najmä stoly tvarované do písmena L či stoly sklenené, pri ktorých môže dochádzať k pocitu, že sa nám nápady a projekty stratia pod priehľadným povrchom stolovej dosky.










































































Kam písací stôl v miestnosti ideálne ďalej umiestniť?

Pokiaľ už máte vybraný Váš ideálny stôl je načase sa zamerať aj na jeho umiestnenie v priestore, pretože to, na čo sa v priestore pozeráme, hrá naozaj dôležitú úlohu pri dosahovaní lepších výsledkov.

Podľa Feng Shui by tak stôl mal byť umiestnený v takzvanej veliacej pozícii (čiže „Command position“) to znamená tak, aby sme vždy sedeli vždy ideálne smerom k dverám a mali tak prehľad čo sa v miestnosti za celý deň deje. Jedine potom môžeme pracovať s čistou hlavou.

Nevítanou možnosťou, rovnako ako sedenie chrbtom k dverám, je aj sedenie oproti stene. Pokiaľ sa tak už stane a Váš priestor Vám viac možností neponúka, umiestnite si napríklad blízko stola zrkadlo, vďaka ktorému uvidíte, čo sa za Vami odohráva. Pri stole umiestnenom pri stene nikdy nenechávajte stenu holú, obyčajnú a monotónnu. Ozdobte ju napríklad motivačnými citátmi, nástenkou či tapetou s obľúbeným vzorom, ktoré Vás nebudú rušiť, ale zároveň navodia príjemnú a produktívnu náladu.

3. Ako usporiadať veci na pracovnom stole?

Pracovný stôl je bránou na realizáciu všetkých Vašich vízií a plánov. Mali by ste ho tak udržiavať neustále čistý, obsahujúci na pracovnej doske iba tie veci, ktoré dennodenne používate: napríklad písacie potreby, kalendár, monitor či poznámky aj pohár s vodou. Všetko ostatné pohodlne odložte do stolnej zásuvky či kancelárskeho kontajnera. Čistý a uprataný stôl navyše symbolizuje nový začiatok a otvára dvere k novej inšpirácii. Vyskúšať môžete aj Leffinqwellov-Bronštajnov písací stôl.

Náš TipPri nevzhľadných kábloch trčiacich z pracovnej dosky sú elegantným riešením pri ich úschove najmä stolové priechodky, ktorými ľahko pretiahnete káble pracovnou doskou až do zásuvky.

4. Pohodlná stolička s vysokým operadlom

Pri svojej práci za počítačom by sme podľa Feng Shui nemali zabúdať na správne prúdenie energií aj silné zadné zázemie.

Najideálnejšou voľbou je preto pohodlná stolička s vysokými operadlom, ktorá vytvorí nielen podporu ale aj pocit ochrany. Najlepšie je mať za svojím chrbtom napríklad aj stenu alebo akúkoľvek inú bariéru napríklad vytvorenú z kvetín alebo kancelárskej komody.






















































































5. Optimálne svetelné podmienky

Ďalším aspektom je aj dostatočný prísun prirodzeného svetla. Denné svetlo totiž pôsobí priaznivo na náš zrak, náladu aj koncentráciu. Pokiaľ využijeme aj umelé svetlo, dbajme najmä na jeho rozmanitosť. Vrátane stropného svetla je možné využiť aj lampičky na okne, na stole alebo stojacie lampy v rohu miestnosti.

Pre prácu pri umelom svetle odporúčame vyhnúť sa aj tlmeným a farebným svetelným tónom, ktoré nabádajú skôr k pokoju a uvoľneniu. Na prácu je preto vhodnejšie skôr jasne biele svetlo, ktoré naopak náš mozog povzbudzuje ku kreativite.






























































6. Aké voliť dekorácie a obrazy?

Ako už bolo spomenuté skôr, v pracovni je dôležité na čo sa v daný moment pozeráme. Pri výbere doplnkov preto voľme jemné inšpirujúce obrazy, predmety, ktoré nás motivujú a sú v súlade s našou víziou a cieľom. Nevhodnými sú naopak predmety s ostrými hranami, ktoré by sme mali držať čo najďalej z nášho zorného uhla. Odporúčané nie je v pracovni ani umiestnenie sviečok. Evokujú totiž chaos, spaľujú Vašu energiu a povzbudzujú tlak.

Podľa feng shui sa tiež neodporúčajú v domácej pracovni najmä pestré obrazy, fotografie alebo napríklad aj zbierka malých predmetov a figúrok, ktoré by nás mohli rozptyľovať. Pozor si dávajte aj na umiestnenie kovového nábytku, ktorý symbolizuje základný živel a to vodu. Kovový nábytok by mal byť vždy umiestnený v severnej časti pracovne. Energie sa tu neprebíjajú, ale dopĺňajú a spoločne štartujú Vašu kariérnu cestu.

Do kancelárie je odporúčané umiestniť skôr predmety, ktoré našu energiu nerušia a evokujú pokoj. Môže to byť napríklad akvárium či farebná maľba vo svetlých odtieňoch alebo napríklad aj veci z prírodných materiálov ako je vodná fontánka.

7. Rastliny - ÁNO! Najlepšie na okne.

Živé rastliny nám vnášajú do priestoru potrebnú pozitívnu energiu a fungujú aj ako estetický doplnok a čističky vzduchu. Viete presne, kam ich ale umiestniť? Najlepším umiestnením podľa umenia Feng Shui je na okennom parapete alebo napodlahe, kde v maximálnej miere podporujú našu sústredenosť a kreativitu. Nevhodným je potom prekvapivo ich umiestnenie na pracovnom stole, kde by naopak rastliny pôsobili nepokoj.

Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2024 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys