/Novinky a inšpirácie/Inšpirácia/9 tipov: Ako si zariadiť záhradný skleník

9 tipov: Ako si zariadiť záhradný skleník

26. 8. 2024

Záhradný skleník môže byť skvelým spôsobom, ako vypestovať vlastné ovocie a zeleninu a navyše si aj o kúsok viac predĺžiť pestovateľskú sezónu. Záhradný skleník je možné využívať totiž už od jari až do jesene ako univerzálny priestor, kde môžete tiež ľahko pestovať, ale aj predpestovať svoje obľúbené rastliny, ovocie a zeleninu. V skleníku si navyše jednoducho môžete vytvoriť krásne prostredie na oddych a relaxáciu.

Pokiaľ teda teraz uvažujete nad kúpou záhradného skleníka, máme pre Vás 9 tipov, ako si skleník na záhrade zariadiť tak, aby vyhovoval nielen Vašim pestovateľským potrebám, ale aj potrebám Vašej záhrady.

1. Výber vhodného typu záhradného skleníka

Prvý krok pri zariaďovaní skleníka a vyšliapnutí k súkromnému pestovateľskému raju by určite mal smerovať k určeniu parametrov pre výber správneho skleníka.

Pri výbere skleníka, ktorý bude spĺňať nielen potreby vybraných rastlín, ale aj priestoru sú preto dôležité najmä:

  • Umiestnenie
  • Veľkosť
  • Materiál konštrukcie aj výplne

Umiestnenie skleníka na záhrade

Záhradný skleník potrebuje na Vašej záhrade vhodné miesto, kde nebude stáť v ceste, bude zaistené zavlažovanie a zároveň sa do skleníka dostane čo najviac slnka. Pri výbere umiestnenia preto odporúčame vyberať miesto, kde bude skleník čo najväčšia časť dňa vystavený slnku a zároveň dostatočne chránený pred nárazovými vetrami. Ideálnym riešením je preto skleník umiestniť napríklad pri stene domu s južnou orientáciou. Blízkosť domu navyše oceníte aj v prípade otvárania či zatvárania okien skleníka.

Veľkosť

S umiestnením skleníka ide ruka v ruke aj samotná veľkosť záhradného skleníka, ktorá je závislá nielen na priestore Vašej záhrady, ale aj potrebách pestovania Vami vybraných rastlín. Skleník by tak mal byť nielen dostatočne veľký na to, aby sa doň zmestili všetky vybrané rastliny, bylinky a regály, ktoré v ňom plánujete, ale zároveň aj dostatočne malý, aby sa vošiel na Vašu záhradu.

Minimálne rozmery skleníka by mali byť ideálne cca 2,5 x 2 metra. Ideálnym riešením na vypestovanie dostatku zeleniny a ovocia napríklad pre štvorčlennú rodinu je potom skleník s rozmermi 8 m2 na šírku a výškou cca 2 metre.










































































Náš tip:Pokiaľ uvažujete o menšom priestore na pestovanie, do ktorého umiestnite pár Vami vybraných okrasných rastliniek, bylinky či napríklad obľúbenú zeleninu menšieho vzrastu i množstva, potom pre Vás môže byť naopak ideálnym riešením praktické záhradné parenisko.

Materiál skleníka

Aby Vám skleník či parenisko vydržali čo najdlhšie, je vhodné myslieť aj na materiál ich konštrukcie a výplne. V prípade materiálu konštrukcie môžete voliť napríklad medzi konštrukciou z odolných hliníkových profilov, pozinkovanej ocele či konštrukcie plastovej, ktorá je však menej trvanlivá a viac náchylná na poškodenie vplyvom počasia.

Pri materiáli výplne môžete vyberať medzi výplňou zo skla alebo dutinkového a komôrkového polykarbonátu. Sklo patrilo vždy v rámci výplne skleníkov medzi hojne využívané materiály. Do popredia sa ale v poslednej dobe stále viac dostáva u záhradkárov najmä polykarbonát, ktorý má oproti sklu oveľa lepšie izolačné vlastnosti, menšiu hmotnosť, nerozbije sa a je tiež menej náročný na pevnosť základov.

Pri výbere skleníka alebo pareniska hrá tak úlohu viacero aspektov, ktoré musíme brať pred samotnou kúpou do úvahy, a preto sme pre Vás všetky informácie a výhody jednotlivých typov skleníkov spísali aj v článku: Ako ľahko vybrať skleník alebo parenisko.

2. Príprava vhodného miesta na umiestnenie skleníka

Akonáhle si vyberiete vhodný priestor, veľkosť aj materiál Vami vybraného skleníka, môžete sa smelo pustiť do prípravy zvoleného miesta, kde bude skleník dlhodobo umiestnený. Vybrané umiestnenie odporúčame v prvom kroku najmä dôkladne rozmerať, označiť kolíkmi a ohraničiť povrázkom. Na každej strane môžete pre istotu pridať vždy zhruba 8 – 10 centimetrov.

Následne si pripravte tzv. pevnú pôdu. Zhrňte hornú trávnu mačinu a vyberte všetky veľké korene, ktoré by mohli prekážať v rovnosti povrchu aj pri tvorbe prípadných záhonov. Základňu skleníka treba následne dôkladne vyrovnať pomocou vodováhy. V prípade prípravy terénu môžete skleník umiestniť na zarovnaný terén pomocou kotevných pilotov alebo vykopať v každom rohu dieru s hĺbkou zhruba 40 - 50 cm, do ktorej zabetónujete pätky základne. Skleník môžete následne zostaviť podľa návodu výrobcu a jednoducho ho umiestniť na vopred pripravené piloty či základňu.

3. Pestovanie v skleníku

Akonáhle máte skleník kompletne zostavený a pevne umiestnený, prichádza ten správny čas na prípravu samotného pestovania a rozhodnutie o tom, či budete chcieť pestovať svoje bylinky v kvetináčoch alebo skôr v záhonoch.

V prípade pestovania v kvetináčoch nemusíte riešiť nič ďalšie a smelo sa pustiť do pestovania všetkých Vami vybraných byliniek a rastlín.

Ako ale založiť záhon v skleníku? V prípade záhonov je na druhú stranu treba ich najskôr vytvoriť, a to na ľavej, pravej strane skleníka alebo do tvaru U, tak aby medzi záhonmi vznikla praktická ulička. Typ U je u záhradkárov v skleníku tým najobľúbenejším. Cestičku v skleníku odporúčame vytvoriť minimálne so šírkou 50 cm. Na spevnenie uličky potom môžete zvoliť napríklad tehly, ktoré poslúžia navyše aj na akumuláciu tepla v skleníku.

Pri záhonoch môžete ďalej voliť medzi vyvýšenými záhonmi do skleníka alebo hĺbenými, ktoré sú u záhradníkov všeobecne obľúbenejšie, praktickejšie a poskytujú väčšiu výšku na pestovanie. Šírka samotných záhonov by potom mala byť ideálne taká, aby ste pohodlne dosiahli aj na ich koniec.

4. Dostatočné vetranie pre optimálnu teplotu

Na pestovanie rastlín je dôležité zaistiť aj dobré vetranie skleníka. Správnemu skleníku by tak nemal chýbať ani dostatok okien. Zvoliť môžete manuálne alebo automaticky otvárané okno. Automatické okno sa riadi vonkajšou teplotou, a je preto vhodné predovšetkým pre záhradkárov, ktorí sa nemôžu o skleník starať pravidelne.

Pre správny rast rastlín je dôležité pravidelne sledovať aj aktuálnu teplotu a vlhkosť vzduchu v skleníku, ktoré nám naznačia úplne presne, kedy treba skleník vyvetrať. Všeobecne je ideálny skleník vyvetrať vždy najmä ráno, počas dňa aj večer.

Vďaka pravidelnému odvetrávaniu zabránite nielen prehrievaniu skleníka v letných mesiacoch, hromadeniu horúceho vzduchu a následnému poškodeniu rastlín, ale aj tvorbe hubových chorôb medzi rastlinami a plesňou v chladnejšom období.

5. Pravidelné zavlažovanie

Pre správny rast rastlín v každom skleníku je dôležité vrátane častého vetrania aj ich pravidelné zavlažovanie. Pri zavlažovaní môžete voliť medzi automatickými systémami, ktoré však vyžadujú zavedenú elektrinu a vodu alebo ak ste zástancami klasiky a radi si pri zalievaní oddýchnete od starostí, môžete využiť napríklad záhradné tlakové hadice a sud na dažďovú vodu.

Sud na dažďovú vodu následne odporúčame umiestniť priamo pred skleník, aby ste mali zdroj zalievania blízko.
































Náš tip:Dažďová voda na zalievanie v skleníku by mala byť nielen mäkká, ale navyše aj dostatočne ohriata. Do suda s dažďovou vodou je vhodné umiestniť aj praktické ponorné čerpadlo, ktoré dokáže čerpať vodu aj z väčšej hĺbky.






































6. Správne osvetlenie

Rastliny aj byliny vo Vašej záhradke potrebujú vrátane dostatku vody a vzduchu aj dostatočné množstvo svetla. Zaistite preto, aby bol skleník umiestnený nielen na slnečnom mieste. Pokiaľ Vami vybrané miesto nemá dostatok prirodzeného slnečného svetla, zvážte inštaláciu umelého osvetlenia v podobe LED svetiel až po výbojky.

7. Praktické nástroje a náradie

Aby bolo pestovanie vo Vašom záhradnom skleníku úspešné, je dôležité mať po ruke aj všetky správne nástroje. Do záhradného skleníka preto odporúčame zaobstarať z praktických nástrojov najmä napríklad kultivátor, motyku, lopatu, nožnice na rezanie rastlín, ale aj napríklad už skôr spomínanú zavlažovaciu hadicu, postrekovače, kovové tyče na podoprenie vyšších rastlín a iné nástroje na údržbu skleníka.

Správne podmienky v skleníku Vám potom pomôžu ešte viac zaistiť napríklad termometer, vlhkomer aj ochrana pred škodcami.

8. Využite priestor naplno – praktické regály a stolíky

Skleník môže byť vrátane kvetináčov či záhonov vybavený aj praktickým systémom regálov, stolov či závesov pre prípadné odloženie nepoužívaných hrantov, záhradných zmesí či prípravkov a tienenia. Ich správne umiestnenie pomôže nielen využiť priestor skleníka čo najlepšie, ale aj poskytnúť Vašim rastlinám optimálne podmienky na ich rast.

Policové regály sú napríklad skvelým riešením v prípade malého skleníka alebo obmedzeného priestoru. Môžete do nich uložiť nielen menšie rastliny a bylinky, ale aj napríklad všetko náradie a nástroje.

Na presádzanie či prácu s rastlinami a pozbieranou úrodou určite v skleníku oceníte aj jednoduchý pracovný stôl. Priestor pod ním navyše môžete využiť aj napríklad na pestovanie šampiňónov a iných húb. V prípade menšieho priestoru môžete voliť aj napríklad praktické skladacie stoly.

Tip na záver: Pravidelná údržba a čistota

Posledným aspektom, ktorý je v skleníku nevyhnutný pre zdravý rast Vašich rastlín je aj jeho pravidelná údržba, ktorá zahŕňa nielen odstraňovanie opadnutého lístia a iných organických materiálov, ktoré by mohli slúžiť ako živná pôda pre škodcov, ale aj čistenie okien, podlahy. Dôležitá je tiež pravidelná kontrola stavu konštrukcie a systému zavlažovania.

Volajte zadarmo
Po - Pia 7:00 - 16:00
logo

Vybavíme Vašu firmu do 24 hodín

B2B Partner s.r.o.
Šulekova 2
811 06 Bratislava

 

b2bpartner.sk biano.sk

 

© 2010 - 2025 B2B Partner s.r.o. - Všetky práva vyhradené.
Profesionálny e-shop na mierushopsys