S príchodom školského roka prichádzajú na scénu nielen školské povinnosti, ale aj nový režim najmä pre čerstvých prváčikov. V tomto období nastáva najvyšší čas prispôsobiť potrebám učenia aj detskú izbu Vášho školáka. Ako ale detskú izbu pre školáka vybaviť a na čo je dobré určite pri premene nezabudnúť? Prinášame Vám 9 tipov, vďaka ktorým zariadite detskú izbu pre učenie jednoducho a múdro.
Ešte pred samotnou premenou izby a nakupovaním nového nábytku odporúčame ale urobiť v existujúcich veciach v miestnosti riadnu inventúru. Pozvite si na pomoc budúceho školáka a spoločne vytrieďte nepotrebné veci a hračky, s ktorými sa už nehrá. Zistíte tak nielen prípadné nedostatky, ktoré je možné ihneď odstrániť, ale možno Vás pri triedení napadne aj iné rozvrhnutie priestoru či farebné prevedenie jednotlivých prvkov nábytku.
Pamätajte, že izba Vášho školáka by mala pôsobiť aj naďalej najmä útulne. S príchodom školských povinností je ale potrebné vniesť do izby aj trochu rádu a organizácie tak, aby mal školák vždy všetko na očiach aj po ruke. Čo sa týka farieb, určite odporúčame vyhnúť sa výrazne farebným prvkom, ktoré nielen, že neponúkajú priestor pre fantáziu, ale môžu navyše školáka aj zbytočne rozptyľovať od učenia.
Pri zariaďovaní študentskej izby odporúčame pri výbere nábytku a ďalších prvkov staviť radšej teda na neutrálne farby, ktoré navodzujú pocit ľahkosti, múdrosti, uľahčujú zmeny a symbolizujú nový začiatok. Sú nimi napríklad:
Tieto farby pomôžu dieťaťu nielen pri sústredení, ale vytvoria aj priestor na inšpiráciu, podobne ako napríklad čisté plátno maliarovi pri kreslení obrazu. Voliť môžete ale aj z radov farebných tónov napríklad zelenej, ružovej a modrej, ktoré taktiež navodzujú pokoj a vytvára pocit pohody, ktorú Váš školák po dni strávenom v škole určite rád ocení.
Vieme, že každá domácnosť aj detská izba je osobitá a originálna a pri jej zariaďovaní hrá úlohu mnoho faktorov. Detská izba pre učenie by mala ale obsahovať v zásade 3 časti, ktorými sú:
Každá z týchto zón má samozrejme svoje špecifiká a je veľmi dôležité, aby boli navzájom v budúcej izbe od seba viditeľne rozdelené. Zónu na hranie, ktorá doteraz hrala značnú rolu sa teraz zmenší a jej hlavnú úlohu nahradí zóna pre učenie. Dieťa by sa v zóne na učenie malo cítiť najmä bezpečne a malo by sa mu tu dobre sústrediť. Vrátane všeobecných odporúčaní by ale zóna pre učenie mala poskytovať aj priestor pre individuálne potreby dieťaťa. Zóna pre spánok by potom mala byť výhradne vyhradená na odpočinok a niesť sa v upokojujúcich farbách.
Základ časti na učenie by potom mal tvoriť najmäkvalitný písací stôls dostatkom manipulačného aj úložného priestoru. Školákovi by sa pri ňom malo nielen dobre sedieť, ale mal by poskytovať aj dostatočne veľké miesto na písanie, čítanie či maľovanie. Štandardná šírka resp. hĺbka detského stola by mala byť cca 75 cm. Pri písacom stole by malo byť tiež dostatok priestoru na umiestnenie všetkého potrebného, ako sú napríklad praktické organizéry na stôl alebo úložné boxy na umiestnenie písacích potrieb. Pod stolom by potom nemal chýbať ani praktický odpadkový kôš. Veľmi praktickým riešením je potom písací stôl so zakomponovaným úložným priestorom.
Tip: Každý zo školákov potrebuje svoj vlastný priestor na učenie. V prípade detskej izby pre 2 deti v paneláku môžete vyberať z variantov dvojitých stolov alebo dva stoly zraziť jednoducho k sebe.
Detský stôl a vyhovujúce stoličky idú spolu ruka v ruke. Stolička, ktorá je priamo prispôsobená potrebám dieťaťa nielen skvele doplní písací stôl, ale poskytne dieťaťu aj zdravú podporu pre jeho budúci fyzický rast. Stolička by tak mala byť nielen výškovo nastaviteľná, aby sa plne prispôsobila výške dieťaťa ale aj najmä ergonomická s funkciami ako je napríklad nastaviteľné polohovanie, opierok rúk či opierky na chrbát.
Výšku stoličky odporúčame nastaviť tak, aby dieťa pri sedení na stoličke dosiahlo celú plochu chodidiel na podlahu a paže v lakti dieťaťa by potom mali zvierať pravý uhol. Pri detskej stoličke by nemali chýbať ani kolieska, vďaka ktorým sa môže školák samostatne prisunúť k stolu a osvojiť si tak aj samostatnosť pri učení.
V rámci rozšírenia úložného priestoru môžete písací stôl Vášho školáka doplniť aj o praktické poličky, ktoré skvele doplnia priestor nad písacím stolom či väčšie knižnice a regály, ktoré odporúčame umiestniť tak, aby mal školák všetko vždy ihneď na očiach a po ruke. Dieťa si navyše vďaka ukladaniu vecí do poličiek viac osvojí aj schopnosť triediť svoje pomôcky a organizovať svoje učivo, ktoré určite v budúcnosti aj naďalej využije.
Police a regály tak poskytnú ďalšie úložné priestory aj pre školské potreby. Riešením v prípade menšieho priestoru môžu byť ale aj praktické mobilné kontajnery k detskému písaciemu stolu, ktoré vďaka kolieskam jednoducho premiestnite presne tam, kam práve potrebujete.
Pri zariaďovaní detskej izby pre učenie myslite určite aj na dostatok prírodného a umelého svetla. Písací stôl odporúčame umiestniť v detskej izbe nielen v blízkosti okna, ale na jeho pracovnej ploche by nemala navyše chýbať ani lampička, ktorá poskytne dostatok svetla aj napríklad v daždivých dňoch. Pri umiestnení stolnej lampičky dbajte najmä na to, aby netienila školákovi pri čítaní či písaní. V prípade pravákov by tak mala byť umiestnená na ľavej či prednej strane a u ľavákov naopak.
Priestor nad stolom môžete využiť na umiestnenie nástenky či popisovacej tabule, na ktorú si školák môže umiestniť nielen rozvrh hodín a týždenných aktivít, dôležité termíny či pripomienky, ale aj obľúbené obrázky či plagáty, ktoré bude mať vždy na očiach.
Náš tip: V rámci týždenných aktivít či rozvrhu hodín môžete využiť aj týždenné plánovacie tabule, ktoré vďaka už predpripraveným poliam poskytnú ešte väčší prehľad nad prebiehajúcim týždňom.
Od začiatku je dobré myslieť ale aj ekonomicky. Deti rýchlo rastú a s nimi aj ich vkus. Pri zariaďovaní izby a výbere nábytku preto stavte najmä na univerzálnosť a využitie v budúcnosti, a to nielen farieb, ale aj napríklad samotného stola či stoličky.
Pokiaľ si chcete byť zaručene istí, že sa Váš školák bude cítiť v izbe príjemne a uvoľnene, nemeškajte a jednoducho ho do zariaďovania tiež zapojte. Posilníte tak nielen jeho kreativitu, ale aj samostatnosť a sebadôveru.
Nakupovanie