Vážení zákazníci, dovoľte, aby sme Vás informovali o vianočnej a novoročnej prevádzke e-shopu. Viac informácií nájdete TU >>>
Premýšľate v poslednom čase nad renováciou, upratovaním a reorganizáciou Vašej pivnice? Už to neodkladajte a pustite sa do jej reorganizácie čo najskôr. Prinášame Vám 9 tipov, ktoré Vám s organizáciou pivnice pomôžu. Potrebovať budete iba odhodlanie, čas na triedenie vecí a vyraďovanie a v neposlednom rade aj zodpovedajúce vybavenie, ktorým Vašu pivnicu vybavíte.
Pivnica je nedoceniteľným bonusom pre každý byt a rodinný dom. Skrýva v sebe tradičný priestor s prirodzenou mierou vlhkosti, v ktorom môžete nielen skladovať potraviny a zavareniny, ale má navyše aj ďalšie rôzne spôsoby využitia.
Najtradičnejším využitím pivničných priestorov je skladovanie zemiakov, ovocia, koreňovej zeleniny, zaváranín a nepotrebných vecí z domácnosti aj záhrady. Pivnicu môžete, ale aj po menšej prestavbe, využiť ako útulné miesto, z ktorého sa Vám nebude chcieť odísť. Vašu súčasnú pivnicu tak môžete jednoducho pretvoriť podľa Vašich záujmov a potrieb napríklad na vínnu pivnicu, fitness centrum, praktickú práčovňu, herňu s biliardom alebo napríklad ako výtvarnú dielňu a odpočinkovú zónu pre seba i svoje malé ratolesti. Využitie priestoru je skrátka iba len na Vás.
Pri zariaďovaní a vybavení pivnice začnite generálnym upratovaním. Vyhraďte si na upratovanie a organizáciu pivnice napríklad jeden celý víkend, kedy si v pivnici urobíte miesto pre Vaše budúce plány. Všetko nepotrebné oblečenie, staré spotrebiče alebo zaváraniny, čo Vám v pivnici leží už veľmi dlho ihneď vyhoďte, zavezte do zberu alebo venujte. V prípade zaujímavých kusov nábytku alebo starších vecí, skúste osloviť miestnych zberateľov alebo ponúknite v aukcii na internete. Napríklad pri upratovaní ešte aj zarobíte nejakú tú korunku navyše.
Nezabúdajte však, že pivnica v sebe vrátane dodatočného priestoru skrýva aj už spomínanú vlhkosť a chladnejšie teploty. Pre efektívne využitie priestoru je preto dôležité zaistiť najmä správnu cirkuláciu a prívod čerstvého vzduchu. Zatuchnutá pivnica rovná sa totiž tvorba plesní, a to určite nechcete. V prípade rekonštrukcie pivnice na obytnú časť potom nezabúdajte vrátane vyššej vlhkosti aj na vykurovanie, ktoré by malo byť zaistené celoročne. S ohľadom na zvýšenú vlhkosť by potom mali byť upravené aj steny, podlahy a zaistené aj dostatočne veľké okná.
Vlhkosť je ale naopak vítaným variantom najmä pri skladovaní ovocia a zeleniny, kedy najmä pri zelenine je ideálna vlhkosť až nad 80% a teplota v miestnosti by sa mala pohybovať v rozmedzí 1-5 °C. Pri skladovaní vína by potom mala byť zaistená relatívna vlhkosť okolo 40 až 55% aj vyššia a konštantná teplota pohybujúca sa okolo 8-13°C.
Pri zariaďovaní myslite aj na stabilné a úsporné osvetlenie a elektroinštaláciu, ktorá by mala byť dimenzovaná na vlhké prostredie. Zabudnite tak na improvizáciu typu predlžovacích káblov ležiacich na zemi. Osvetlenie do miestnosti voľte závesné či stropné, ktoré podčiarkne industrializmus priestoru. V prípade pivničnej dielne je vhodné voliť aj menšie stolné lampy. Elektroinštaláciu prenechajte odborníkom. Najvýhodnejším variantom vedúcim k úspore je LED osvetlenie. Tón svetla voľte potom podľa využitia priestoru.
Praktickým pomocníkom nielen pri upratovaní, ale aj pri zariaďovaní úložných priestorov na skladovanie potravín a zavarenín Vám bude pevný a ľahko udržiavateľný nábytok. Hlavným zástupcom, ktorý by Vám v pivnici určite nemal chýbať je funkčný a odolný policový regál do garáže aj pivníc, ktorý si môžete skladať, presne ako potrebujete.
Kovové regály sú veľmi odolné, znesú veľkú záťaž a len tak sa nezničia. Jednoduchá je aj ich údržba. Výhodou kovových regálov je aj ich cena a variabilita. Jednoducho si totiž môžete nastaviť výšku jednotlivých políc podľa seba. Vhodnou voľbou sú najmä bezskrutkové kovové regály, pri montáži ktorých nemusíte využiť jednu skrutku a police si jednoducho zasunutím premiestnite.
Pre obytné časti pivníc, alebo v rámci zariaďovania domácej herne, práčovne či vínnej pivnice môžete využiť aj drevené regály, ktoré dodajú miestnosti na estetike a priestor tiež zútulnia.
Policové regály FIX a CLIP môžete navyše rozšíriť aj o príslušenstvo, ako sú regálové priehradky, protišmykové podložky alebo drôtené koše namiesto police. Príslušenstvo k regálom môžete vyberať podľa výšky, nosnosti regálu aj farby.
Náš tip:Regály môžete pre ešte väčšiu stabilitu priskrutkovať priamo k stene a pre väčšiu prehľadnosť označiť štítky a tematicky rozdeliť.
Na uloženie rozmernejších vecí ako napríklad bicyklov, lyží a napríklad aj záhradných stoličiek môžete využiť aj efektívny závesný systém STORIA, ktorého lišty jednoducho pripevníte na stenu pivnice. Na lišty následne môžete zavesiť pevné háky. Na uloženie malých vecí a drobnejšieho náradia môžete dokúpiť aj závesné boxy, koše či magnetické lišty.
Na uloženie vecí do regálov odporúčame následne využiť rôzne obaly, boxy, krabice a debničky, do ktorých uložíte všetko vybavenie do domácnosti, sezónne oblečenie aj nepoužívané veci na záhradu či voľný čas.
Zeleninu a ovocie potom namiesto boxov odporúčame umiestniť skôr do neuzavretých dierovaných prepraviek alebo drevených debničiek. Bude tak zaistená správna cirkulácia vzduchu a nedôjde k nečakanému kvaseniu. POZOR! U zeleniny a ovocia vždy pamätajte aj na to, že nikdy nesmú byť skladované dohromady. Ovocie totiž vylučuje plyn etylén, ktorý urýchľuje zrenie. Jednotlivé časti pivnice preto odporúčame oddeliť napríklad priehradkou.
Do pivnice môžete z hľadiska praktickosti i pohodlia umiestniť aj malý či väčší stolík v závislosti od veľkosti Vášho priestoru. Praktický drevený či kovový stôl môžete využiť nielen na chvíle odpočinku, ale aj ako odkladací priestor alebo miesto pre Vaše tvorenie. Môžete si tu napríklad vytvoriť praktickú domácu dielňu. Stôl môžete doplniť pre pohodlné sedenie pri práci aj o dielenskú stoličku.
Pivnicu, aj keď je súčasťou domu, nezabudnite v neposlednom rade tiež zabezpečiť pevnými dverami a kvalitným zámkom. Odporúčame tiež porozmýšľať nad poistením pivničného vybavenia.
Nakupovanie