Ak požadujete mnohostranné využitie rebríka, možno odporučiť zakúpenie trojdielneho kombinovaného rebríka, ktorý má najviac funkcií a patrí tiež medzi najpredávanejšie. Získame tak súčasne 3 rôzne možnosti využitia - štafle, výsuvný rebrík a výsuvné štafle. Ďalej však v ponuke nájdeme rebríky výsuvné, lanové, kĺbové, teleskopické, kombinácie s lešením, čo sú všetko riešenia, ktoré môžu doplniť následne to, čo náš prvý rebrík nezvládne.
Venujte pozornosť potrebnej dĺžke rebríka
Veľakrát si neuvedomujeme, že pokiaľ potrebujeme pracovať vo výške 5 metrov, stačí zakúpiť rebrík od dĺžke 4 - 4,5 metrov, pretože dosiahneme cca 1 meter nad koniec rebríka.
Ak používate rebrík ako oporný, dodržujte vždy predpísaný uhol sklonu 75 ° a nestavajte rebrík na mokré a mastné plochy. Pri dodržiavaní predpísaného uhlu sklonu vám pomôže predchádzajúca tabuľka, ktorá napovedá približnú vzdialenosť päty rebríka určitej dĺžky od steny pri uhle opretia 70-75 stupňov.
Cena a úžitok!
Je dobré sa v ponuke zorientovať z hľadiska kvality a ceny. Čo teda sledovať, čím sa riadiť pri správnom výbere rebríka? Zvoľme si ako príklad trojdielny rebrík 3x9, ktorý patrí k najpredávanejším. Na súčasnom trhu možno kúpiť tento rebrík v rozmedzí od 91,90 € do 180 €. Rozdiel teda činí sto percent a to iste nebude spôsobené len cenovou politikou. Pri odpovedi pomôže niekoľko jednoduchých pravidiel.
Počet priečok
Je asi najviac sledované kritérium, je však aj najviac zavádzajúcim údajom pri určovaní úžitkovej hodnoty rebríkov. Európska norma EN 131 povoľuje vzdialenosť jednotlivých priečok v rozsahu 25 - 30 cm. Všeobecne platí, že lacnejšie tzv. Hobby rebríky a takmer vždy rôzne akčné typy majú vzdialenosť priečok 25 cm a kvalitnejšie tzv. Profi rebríky v rozmedzí 28 - 30 cm. Tým sa dá vysvetliť paradoxný stav, že jeden rebrík 3x9 môže mať dĺžku okolo 5 metrov a ten istý typ v inom prevedení alebo od iného výrobcu 5,7 metrov alebo to, že napríklad rebríky 3x9 a 3x10 môžu mať veľmi podobnú dĺžku.
Dĺžka rebríka alebo oporná výška?
Vypovedá už o úžitkovej hodnote rebríka podstatne viac, než predošlé kritérium. Označovanie dĺžok u rebríkov je však veľmi rôzne, preto je treba tieto údaje pozorne preštudovať. Niektorí výrobcovia uvádzajú v prospektoch maximálnu dĺžku vysunutého rebríka, čo je však údaj, ktorý v praxi nikdy nevyužijeme, pokiaľ zakúpený rebrík neupevníte na stenu. Správnejší a k zákazníkovi korektnejší spôsob je uvedenie tzv. Opornej výšky. Teda dĺžky zvislej kolmice z miesta do ktorého rebrík dosiahne, ak ho oprieme pod uhlom cca 75 - 80 stupňov.
Toto je ďalšie vysvetlenie, prečo sa líšia rozmermi udávané u typov so zhodným počtom priečok. Navyše aj tento údaj je zavádzajúci tým, že niektoré rebríky majú dlhšie konce rebríka tj. Častí, ktoré presahujú poslednú priečku. Ak je teda rebrík na každom konci o 10 cm dlhší, môžem uviesť o 20 cm väčšiu dĺžku rebríka, ale je zrejmé, že výšku priečky na ktorej osoba stojí, to ovplyvní iba o 10 cm.
Hmostnosť rebríka
Najviac vypovedá o správnom pomere medzi cenou a kvalitou rebríka, tento údaj paradoxne nájdete na týchto výrobkoch len zriedka a len málokedy je uvedený na rôznych reklamných prospektoch. Musíme samozrejme vychádzať z predpokladu, že dnes už nenájdete na trhu ručne zvárané rebríky, ktoré boli pevnostne predimenzované. Technológia výroby rebríka je dnes veľmi podobná a väčšina výrobcov nakupuje hotové hliníkové profily u niekoľkých európskych výrobcov hliníka. Hmotnosť teda ovplyvňuje tuhosť rebríka.
Pre ľahšiu orientáciu v ponuke sme označili všetky rebríky názvami Profi a Hobby.
V každom prípade platí, že každý na trh uvedený rebrík by mal splniť normu EN 131, ktorá určuje platné bezpečnostné kritériá, ktoré musia rebrík spĺňať. Ale každá norma pracuje s určitým rozpätím povolených hodnôt a dá sa povedať, že rebrík hobby sa pohybuje na dolnej ešte povolenej hranici a profi rebrík uprostred alebo v horných toleranciách. Výsledok? Keď sčítame a podčiarkneme všetky dáta.
Certifikovaná skúšobňa
To je to, za čo platíte veľa peňazí navyše. Je to veľmi podobné ako pri kúpe auta. Každé auto má štyri kolesá, volant, brzdu, spojku a plyn, ale rozdiely medzi luxusným modelom a "ľudovým vozidlom" sú obrovské. Najlepšie to ilustruje náš posledný obrázok. Na obrázku je hobby rebrík 3x11 priečok v certifikovanej skúšobni, kde sa testujú jeho vlastnosti. Tento rebrík má vo vysunutom stave dĺžku 7 metrov a je zaťažovaný hodnotou 1000 N (ekvivalent hmotnosti 100 kg).
Predstavte si, že budete stáť na takom rebríku, Vaše chodidlá budú vo výške 5-6 metrov a Vami zakúpený rebrík, bude mať normou povolený priehyb ca 20 cm, ktorý je vidieť na našom obrázku?
Záverom možno odporučiť, aby ste pri nákupe venovali pozornosť aj obstaranie prípadného príslušenstva.
Na záver pre Váš prehľad uvádzame stručný prehľad požiadaviek na rebríky, ktoré určuje európska norma.
Nakupovanie