Chcete si pri sledovaní televízie či hraní hier zaistiť maximálne pohodlie a pritom ušetriť aj miesto v priestore pomocou praktického držiaka na televíziu, ale neviete si rady s jeho výberom? Spísali sme pre Vás tipy, vďaka ktorým zistíte, na čo si pri výbere držiaka na televíziu dať pozor a podľa ktorých kritérií vyberať.
Držiaky na TV sú praktickým pomocníkom na stenu, ktoré Vám zaistia maximálne pohodlie pri manipulácii s televíziou aj pri jej sledovaní. Vďaka držiaku na TV na stenu si televíziu môžete umiestniť napríklad do ideálnej výšky a polohy, presne tak, ako potrebujete. Vhodným riešením sú taktiež v rámci samotného riešenia menšieho priestoru. Vďaka minimalistickému prevedeniu držiaky na TV navyše nielenže šetria miesto, ale pôsobia aj veľmi elegantne a moderne. Vybrané modely môžete navyše tiež nakláňať, otáčať alebo vysunúť.
Typ držiaka na TV je základným kritériom pri samotnom výbere držiaka, kedy si v prvom kroku nielen definujete, ako chcete mať držiak na stene umiestnený, ale aj ako veľmi s ním chcete manipulovať po jeho inštalácii. Na trhu existuje nespočetné množstvo druhov držiakov na TV, kedy každý plní svoj špecifický účel. Vyberať môžete napríklad držiak na TV fixný, výklopný, kĺbový, výškovo nastaviteľný či držiak stropný. Všetky typy držiakov na TV a ich vlastnosti nájdete v tomto článku.
Kľúčovým parametrom pri výbere držiaka na TV na stenu je vrátane typu držiaka, potom aj najmä štandard VESA. Tento kľúčový údaj je potrebný najmä na uchytenie televízie na držiak. Vyjadruje totiž aký je rozstup medzi vodorovnými aj zvislými otvormi na skrutky.
Štandard VESA zjednocuje všetky držiaky jednou univerzálnou hodnotou a vďaka tomu je správny výber držiaka vždy oveľa jednoduchší. Na TV môžete zistiť VESA štandard jednoducho v technických parametroch k televízoru alebo pomocou metra.
Náš tip:Pozor si dávajte však vždy na poradie hodnôt. Prvé číslo definujúce rozstup pri VESA štandarde je vždy horizontálna vzdialenosť a druhé číslo je vzdialenosť zvislá (VESA Standard potom môže byť uvedený napr. 200 x 100).
Nemálo dôležitým parametrom pri výbere držiaka na TV na stenu je aj jeho deklarovaná nosnosť výrobcom. Pokiaľ vieme hmotnosť televízie (bez podstavca), jednoducho zistíme, tiež akú nosnosť vhodný držiak musí disponovať. Pri nosnosti držiaka je vždy bezpečnejšie, voliť držiak s nosnosťou vyššou, než je samotná hmotnosť televízie. Nikdy totiž neviete, kedy bude mať napríklad vaše dieťa potrebu otestovať jeho odolnosť.
Šírka televízie je dôležitým kritériom výberu najmä, ak chcete otáčať televíziu do uhla 90 °, teda kolmo k stene. Šírka televízie nám totiž načrtne aký dlhý držiak bude prípadne potrebný. Jeho dĺžku môžeme následne vypočítať jednoducho podľa výpočtu: šírka televízie/2, k čomu následne pripočítame vždy aspoň 5 cm (zníženie maximálnej dĺžky držiaka vplyvom otočenia posledného kĺbu).
Veľmi výhodnou vlastnosťou u držiakov je aj doplnok - korekcia roviny. Vďaka korekcii roviny pri držiaku na TV na stenu si televíziu pohodlne vyrovnáte aj v prípade nepresnej montáže. Pokiaľ držiak na TV korekciou roviny nedisponuje je následne nutná úplne presná inštalácia na stenu aj dokonalá rovnosť steny. Aj malá nerovnosť alebo náklon steny potom totiž môže spôsobiť nerovné nastavenie televízora na držiaku, ktoré pôsobia nielen nepríjemne, ale aj neesteticky.
Všetky vybrané držiaky majú vo svojich parametroch uvedené tiež dané rozpätie uhlopriečok televízií (veľkosť monitora) napr. 32 "- 55". Podľa veľkosti uhlopriečky však držiak vyberať neodporúčame. Pokiaľ budete vyberať držiak podľa jej uhlopriečky, veľmi si tým totiž znížite výber vhodných držiakov a následne potom kúpite držiak, ktorý je zbytočne predimenzovaný a drahší.
Pri inštalácii držiaka na TV na stenu môžete využiť odbornú inštaláciu na stenu či si pripevniť držiak sami. V prípade, ak sa rozhodnete inštalovať držiak na TV na stenu sami, odporúčame vziať do úvahy najmä voľbu vhodnej steny s dostatočnou hrubosťou (pozor na sadrokartón), optimálnu pozorovaciu vzdialenosť a výšku umiestnenia televízora.
Nakupovanie